Oaza spokoju w domu i miejscu pracy

fotel z podnóżkiem

Wydajność pracy to oczywiście nie wszystko. Każda praca kiedyś się kończy, a wtedy warto odpocząć i przygotować się do dalszych zadań, albo po prostu następnego dnia. Odpoczynek jest również niezwykle istotny w miejscu pracy. Wszelkie badania przeprowadzone na ten temat do tej pory pokazują wyraźnie, że człowiek nie jest w stanie zachować koncentracji na długo, a siły fizyczne również powinien co pewien czas regenerować. Dlatego zarówno w domu, jak i w miejscu pracy powinno znaleźć się miejsce, gdzie można usiąść i przez jakiś czas oddać się relaksowi.

Miejsce do wypoczynku – jak powinno być zorganizowane?

Przede wszystkim powinno znaleźć się w nim wygodne miejsce dla siedzenia. Obszerna kanapa to bardzo popularne rozwiązanie, aczkolwiek jeżeli z miejsca takiego ma korzystać więcej osób, to czasami również warto zadbać o prywatność. O wiele lepszym pomysłem jest więc zainstalowanie wygodnych foteli z podnóżkiem, które pozwolą każdemu w komfortowy dla siebie sposób złapać dystans do otaczającego świata (a przede wszystkim do wykonywanej pracy) i skutecznie odpocząć. Warto, by w miejscu takim znalazły się również rzeczy, które dostarczą odpoczywającym osobom nieco przyjemnej rozrywki. W wielu korporacjach praktykowane jest na przykład ustawianie w nim konsoli do gier wideo. Nie wydaje się to jednak dobrym pomysłem. Jeżeli pracownicy i tak cały dzień patrzą w ekran komputera, to zachęcania ich do tego, żeby swój wolny czas spędzali wykonując podobną czynność wydaje się pomyłką. Zdecydowanie lepiej w kąciku przeznaczonym do odpoczynku ustawić półki z czasopismami i albumami fotograficznymi, które można pooglądać bez konieczności zastanawiania się nad treścią. Coraz częściej praktykowanym pomysłem jest również umieszczenie w nim żywych roślin, które – jak dowodzą badania naukowe – są bardzo korzystne nie tylko dla relaksu, ale również dla zdrowia.

fotel z podnóżkiem

Co z wydajnością – dlaczego przerwy w pracy są tak ważne?

Dlaczego jednak w ogóle powinniśmy organizować miejsce służące do wypoczynku? Co z wydajnością pracy? Jak się okazuje, dostarczenie pracownikom (albo sobie samemu) możliwości odpoczęcia w wygodny sposób (i to w ilości znacznie większej, niż to się zazwyczaj praktykuje), nie zmniejsza jakości i wydajności pracy, ale wyłącznie ją zwiększa. Dlatego właśnie wygodny fotel z podnóżkiem i stolik na czasopisma powinien być tak samo istotnym elementem każdego biura, jak biurko z komputerem i fotel przeznaczony do pracy.