Nowoczesny stół rozkładany – na jaki system rozkładania postawić?

stół rozkładany

Dostępne w sklepach meblowych stoły rozkładane różnią się między sobą nie tylko kształtem blatu i materiałem z którego są wykonane, ale również mechanizmem składania. Aby wybrać solidny stół rozkładany na lata, należy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze elementy, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę.

Jaki mechanizm rozkładania wybrać?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się stoły rozkładane z opuszczonym blatem. Dzięki takiemu prostemu mechanizmowi można meble przedłużyć nawet o 60 cm. W tego typu systemy rozkładania przeważnie wyposażone są małe stoły rozkładane, które przed złożeniem służą maksymalnie dwóm osobom. W niewielkim pomieszczeniu doskonale sprawdzi się także mały stół rozkładany przyścienny, który bezpośrednio montowany jest do ściany. Największą zaletą stołów tego typu jest to, że po złożeniu praktycznie wcale nie zajmują cennego miejsca.

Modele z pełnym blatem

stół rozkładany

W większym salonie doskonale sprawdzi się stół rozkładany z pełnym blatem i wkładkami, które mogą być montowane na kilka różnych sposobów. Dodatkowe wkładki mogą być schowane na przykład w szufladzie, dzięki czemu jednym ruchem będzie można uruchomić mechanizm rozłożenia dostawki. Producencie coraz częściej oferują stoły drewniane rozkładane, które można przesunąć tylko w jedną stronę. W ten sposób będzie można odsłonić skrzynię, w które schowane są dostawki. Nie można zapominać także o stołach rozkładanych w tradycyjny sposób. Mowa tutaj oczywiście o modelach, w których dostawki montuje się ręcznie. Wybór konkretnego systemu rozkładania ma duży wpływ nie tylko na komfort użytkowania samego stołu, ale również na jego cenę końcową.

Okrągły czy prostokątny stół rozkładany?

Mały stół rozkładany może posiadać prostokątny lub okrągły blat. Obydwa warianty mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. W mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się okrągłe stoły, przy których zmieści się więcej osób. Jest to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Wynika to oczywiście z tego, że stół nie posiada niebezpiecznych rantów. wadą okrągłego blatu jest to, że nie można stołu postawić przy ścianie. Bardzo ważne jest także to, aby do stołów rozkładanych dobrać odpowiednie krzesła. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście postawienie na gotowe zestawy.