Najlepsze kompozycje z szarymi meblami do salonu

szare meble do salonu

Kolor szary należy do barw o neutralnym charakterze. Świetnie łączy się z innymi odcieniami, a umiejętnie dobrany – wbrew obiegowej opinii – wcale nie wygląda smutno czy nudno. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób wybrać szare meble do domu, by stworzyć niepowtarzalne wnętrza.

Gra kolorami

Odcienie szarości kojarzone są powszechnie z minimalizmem, ale też swoistą elegancją. Łącząc szare meble do pokoju z turkusowymi i żółtymi dodatkami lub nawet ścianami – bardzo ożywimy pomieszczenie i stworzymy świetne wnętrze, w którym aż chce się przebywać. Jako że jednym z najbardziej podstawowych problemów szarości jest właśnie to, że przy nieodpowiednim oświetleniu lub jego braku nie prezentuje się najlepiej – warto ją łączyć z innymi barwami.

Aby uzyskać weselsze wnętrze, ale jednocześnie utrzymać jego elegancki charakter, zachęcamy do wyboru:

  • odcieni turkusu,
  • bieli,
  • zieleni,
  • brązu.

Oczywiście, nie oznacza to, że szarość nie stworzy świetnej kompozycji z innymi barwami – jednak to właśnie z wyżej wskazanymi kolorami prezentuje się wyjątkowo korzystnie.

Pozostałe elementy wykończenia

Warto zwrócić uwagę na fakt, że meble w odcieniach szarości nieumiejętnie połączone z innymi fragmentami wykończenia mogą dać bardzo przytłaczający efekt. Mimo że kolor ten jest niezwykle piękny i estetyczny, może być również nieco smutny – zwłaszcza gdy zestawimy go z ciemną podłogą i ścianami. Warto unikać tego typu zestawień.

Szczególnie w niedużych salonach, warto postawić na jasną podłogę, która pomoże optycznie go powiększyć, a także „rozweseli” szare meble do salonu. Niekoniecznie muszą to być jasne płytki – również dobrze można wybrać jasne, drewniane deski czy panele. Podobnie wygląda kwestia ścian: wykończenie ich w jaśniejszych odcieniach zapewni idealne tło dla szarych mebli. Przy tym – efekt końcowy będzie bardzo elegancki, ale nie smutny i przytłaczający.

Jak stworzyć elegancki i funkcjonalny zestaw mebli?

W przypadku salonowych mebli w odcieniach szarości, producenci zapewniają szeroka możliwość tworzenia rozmaitych zestawów. Należy dokładnie zastanowić się, jakie są potrzeby mieszkańców i na tej podstawie dobierać elementy wyposażenia. Przykładowo, jeśli telewizor ma być zawieszony na ścianie, dobrym pomysłem może być rezygnacja z szafki RTV, a w zamian za nią – umieszczenie komody na niezbędne rzeczy (przy jednoczesnym zawieszeniu telewizora wyżej). Zobacz również: Jak urządzić salon w nowoczesnym stylu

O ile w domach o dużej powierzchni funkcjonalność ma nieco mniejsze znaczenie, w niewielkich mieszkaniach należy liczyć się z każdym metrem. W związku z tym – meble powinny pozwalać na maksymalne wykorzystanie powierzchni, jaką oferują.