Na co zwracać uwagę kupując dywany do swojego domu?

dywany

Urządzając czy re-dekorując dom albo mieszkanie, do idealnego wykończenia i nadania wnętrzom wyjątkowego charakteru, potrzeba często dobrze dobranych dywanów. Obecnie ich rynkowa oferta jest niezwykle bogata. Wybierać można spośród setek wzorów, kolorów i materiałów. Oprócz wyglądu, trzeba też jednak zwrócić uwagę na jakość dywanu.

Co trzeba sprawdzić przy zakupie dywanu?

Będzie to na pewno metka, na której zapisana jest gęstość runa (określa ją liczba punktów na metr kwadratowy). Im będzie większa, tym lepiej. Przy dywanie, np. do salonu minimum to 150 tys. punktów na metr. Bardzo dobrą jakością będzie gęstość runa wynosząca 500 tys. Większe liczby będą wiązać się już z dywanami luksusowymi. Ważna będzie także waga dywanu na 1 m2. Minimum to zazwyczaj około 2,4 kg/m2. Uwagę trzeba na pewno zwrócić także na grubość oraz fakturę dywanu. Model z długimi i puszystymi włosami będzie idealny do sypialni. Komfortowa, gdyż bardzo miękka, powierzchnia takiego dywanu sprawi, że chodzenie po nim boso – szczególnie od razu po wyjściu z łóżka będzie prawdziwą przyjemnością. Na rynku najlepiej szukać egzemplarzy o gęstym i aksamitnym runie. Mogą być to także włochate dywany typu shaggy, ale te sprawdzą się jedynie w miejscu odpornym na zabrudzenia (ponieważ są trochę kłopotliwe w czyszczeniu).

dywany

Puszysta faktura dywanu z długimi włosami będzie pasować do sypialni, nadając jej przytulności. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że tego rodzaju dywan nie do końca spełni swoją rolę w salonie, a tym bardziej w jadalni. Są to miejsca do których o wiele bardziej pasować będzie dywan tkany płasko. Wybierając dywan trzeba będzie zdecydować także o materiale jego wykonania. Do wyboru są te naturalne, syntetyczne, wyprodukowane z wysoko albo jedynie nieznacznie przetworzonego materiału. Wybór powinien opierać się tutaj na dopasowaniu dywanu do danego wnętrza, ale także do potrzeb domowników. Bardziej szlachetne i trwałe będą materiały naturalne, to znaczy bawełna, wełna lub jedwab. Są one jednak trudniejsze w czyszczeniu, nie nadają się też do domu w którym mieszka alergik. Dywany z tworzyw sztucznych (polipropylen, poliamid, akryl) to materiały dla alergików. Na sztucznych włóknach nie rozwijają się bowiem grzyby, roztocza i bakterie. Takie dywany są też mało podatne na zabrudzenia, choć jakościowo gorsze od wełnianych. Stąd też oprócz względów wizualnych, przed wyborem danego materiału trzeba przemyśleć jaka opcja będzie najlepsza w każdym konkretnym przypadku.