Modne dodatki do domu – lampy stojące

Pomieszczenia takie jak salon czy sypialnia to idealne miejsce na lampy stojące wysokie lub niskie. Współcześni projektanci, idąc zgodnie z modnymi nurtami, tworzą lampy w stylach, takich jak: industrial, loft, glamour ale także w stylu ponadczasowej klasyki. Równie popularne są lampy w stylu skandynawskim oraz designerskie modele o wyjątkowych walorach estetycznych. Która lampa będzie pasowała do stylu danego wnętrza? Jak dobrać gabaryty i kolory lamp, aby stanowiły z otoczeniem spójną całość?

Nowocześnie czy klasycznie?

Klasyczne lampki stojące na szafkach, wyposażone w staroświecki abażur, są ponadczasowym elementem wyposażenia wnętrz klasycznych. Ich nowoczesne odpowiedniki wyróżniają się tym, że pasują do kilku różnych aranżacji. Zawdzięczają to uniwersalnym barwom, jakimi są: czarny, biały, szary. Nowoczesne modele lamp stojących wysokich prezentują jednak inny design, który podąża za nurtem minimalistycznym, który ceni sobie prostotę form oraz funkcjonalność. Niektóre modele wręcz zaskakują swoją ascetycznością i praktycznością.

Glamour czy skandi?

Ekskluzywne aranżacje w stylu glamour lub hampton należą do jednych z najdroższych stylów, w których królują drogie dekoracje, meble oraz wyjątkowe lampy stojące lub abażury. Tutaj kryształowe dekoracje łączą się w parze z srebrzystymi dodatkami, które nadają całej aranżacji ekskluzywnego szyku.

Skrajnie różny od glamouru styl skandynawski, preferuje lampy postawione na funkcjonalnych stelażach, nierzadko drewnianych. Odznaczają się prostą aczkolwiek estetyczną linią, jasnym kolorem i lekkością. Czasem jednak skandi przybiera nieco charakteru loftowego, barwiąc stelaże na kolor czarny, wyposażając je w metalowe dodatki.

Lampy stojące – wysokie czy niskie?

Wysokość lampy zależy oczywiście od preferencji właściciela, jednak podczas wyboru warto zwrócić uwagę na to, jakiej ilości światła oczekuje się w danym miejscu w salonie lub sypialni. Jeśli lampa stojąca w kącie ma oświetlić dużą powierzchnię, naturalnym jest, że musi ona być wystarczająco wysoka, a światło padać po ustalonym kątem.

Niskie lampy stojące znajdą swoje miejsce na szafkach nocnych, stolikach i regałach, które zajmują miejsce przy sofie. Wysoka lampa postawiona tuż przy fotelu oświetli czytaną książkę, jednocześnie tworząc romantyczny nastrój w pomieszczeniu.

Ostateczny efekt estetyczny, który będzie miał wpływ na nastrój panujący w aranżacji, zależy od przezroczystości abażuru. Jego kolor powinien pasować do innych barw występujących w otoczeniu.