Konsola – do czego może się przydać?

konsola

Ten niepozorny mebel swoją historią nawiązuje do epoki baroku – właśnie wtedy zdobył on rzesze fanów. Lata minęły, a jego popularność dalej nie minęła. Jedyne co się zmieniło to forma, która ewoluowała wraz z biegiem czasu. Jak projektanci wnętrz przemycili ten tradycyjny stolik do nowoczesnych wnętrz? Dlaczego warto mieć taki w swoim domu?

Krótka historia niezwykłego stolika

Pierwsze konsole powstały we Francji, a dokładniej w pałacu wersalskim, za czasów panowania Ludwika XV. To, co je wyróżniało to niezwykle kompaktowe rozmiary oraz bogato zdobiona forma. Były one wytworem baroku i rokoka – nic więc dziwnego, że ornamenty odgrywały w nich ważną rolę. Na popularności jednak zyskały zwłaszcza w XIX wieku, kiedy zaczęto je produkować nie tylko ze szlachetnych i drogich rodzajów drewna, bądź nawet marmuru. Bogate ornamenty zniknęły także i w nogach tego mebla – po prostu przestano je pozłacać. Obecnie coraz częściej pojawiają się w polskich domach, ze względu na swoją niezwykłą funkcjonalność. Do czego może taki mebel posłużyć?

Konsola i jej zastosowanie

Konsole to jedne z najbardziej niepozornych rodzajów mebli, które wbrew pozorom odgrywają ważną rolę w wielu aranżacjach. Tym samym jednak często pozostają w cieniu – tak, by stanowić spójność z wystrojem wnętrza, a nie go zdominować. Przestały być one przesadnie rozbudowane, w związku z czym stały się idealnym uzupełnieniem stylu nowoczesnego, industrialnego, skandynawskiego, glamour oraz vintage a takie znajdziesz na Sfmeble. Z powodzeniem mogą zostać umieszczone w salonie, sypialni czy korytarzu, jako:

konsola
  • stolik przyścienny;
  • toaletka – z zawieszonym nad blatem lustrem;
  • stojak pod zegar, wazon z kwiatami, rzeźbami bądź innymi dekoracjami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie konsoli?

Konsola powinna spełniać nie tylko indywidualne wymagania, ale również być solidnie wykonana. Na rynku nie brakuje trwałych i eleganckich modeli, które wyprodukowano z drewna bądź metalu. Bardzo ważne jest również to, by mebel ten nie zdominował reszty wyposażenia wnętrza. Dlatego w trakcie zakupów warto stawiać na klasyczne modele – zgodnie z zasadą, że im prościej, tym lepiej. Taki mebel nada nowoczesnego blasku pomieszczeniu oraz podkreśli jego minimalistyczny charakter. Wybór koloru powinien natomiast być dopasowywany pod względem kolorystki pomieszczenia, którego konsola ma się stać ozdobą.