Jaką tapicerkę wybrać – ze skóry czy tkaniny?

fotel tapicerowany

rzy wyborze fotela bardzo istotne jest to, z jakiego został on wykonany materiału. Wpływa to nie tylko na jego walory estetyczne, ale też użytkowe. Kiepskiej jakości materiał to gwarancja niskiej trwałości, co przekłada się na krótszy okres żywotności. Trzeba liczyć się z szybką utratą pierwotnej świetności takiego mebla. Fotel tapicerowany może być wykonany ze skóry prawdziwej bądź syntetycznej lub z różnego typu tkanin. Możliwości jest naprawdę wiele, co niekoniecznie ułatwia ostateczny wybór.

Z jakiego materiału wybrać fotel tapicerowany?

Jako że fotele wykonane z prawdziwej skóry nie należą do tanich, wiele osób decyduje się na tańszą alternatywę w postaci modeli z ekoskóry. Tutaj trzeba jednak być ostrożnym, bo tanie fotele z ekoskóry są nietrwałe, mają nieprzyjemny zapach. Z kolei te z ekoskóry perforowanej to już dużo lepszy wybór ze względu na efektywniejsze odprowadzanie ciepła i potu. Znika wobec tego problem z klejeniem się skóry do fotela i oparzeniami.

https://www.sfmeble.pl/c/fotele-tapicerowane-do-salonu

Dobra ekoskóra musi być gruba i sztywna, co przekłada się na jej większą wytrzymałość. Zaletą foteli z obiciem wykonanym ze skóry syntetycznej jest łatwe utrzymanie w czystości. Wystarczy tak naprawdę wilgotna szmatka czy gąbka do przetarcia powierzchni. Fotele skórzane wyglądają bardzo prestiżowo, wprowadzają elegancję do wnętrza. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W przeciwnym razie skóra zacznie się przecierać i pękać, z co z pewnością nie będzie wyglądało estetycznie. Problemem mebli skórzanych jest też to, że są zimne w dotyku, śliskie.

Fotele wykonane z tkaniny materiałowej to gwarancja dużo większej odporności na ścieranie niż w przypadku skóry. Tkanin obiciowych jest całe multum, różnią się one od siebie pod wieloma względami. Nie ma problemu z przyklejaniem się materiału do ciała podczas ciepłych dni. Co więcej, można liczyć na to, że fotel będzie przyjemny w dotyku. Niektóre rodzaje tkanin mają tendencję do mechacenia, co niestety nie wygląda zbyt estetycznie. Mebel traci przez to swoje pierwotne piękno, zaczyna wręcz szpecić. Należy wobec tego sprawdzić wytrzymałość danej tkaniny, szczególnie w przypadku domu z dziećmi i zwierzętami. Ciekawą opcją jest tkanina obiciowa alcantara, która nie zaciąga się ani nie plami. Bardzo wytrzymała, przyjemnie miękka w dotyku i posiadająca właściwości antystatyczne jest mikrofaza. Na uwagę zasługują też tkaniny obiciowe takie jak plusz, żakard, flock, szenila.