Jak wybrać ergonomiczne krzesło?

krzesło z podłokietnikam

Ergonomia to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze krzesła. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej pozostaje nie bez wpływu dla zdrowia, dlatego warto zadbać o ograniczenie negatywnych skutków pracy biurowej. W ten sposób można się uchronić przed bólami ramion, szyi, głowy i pleców, a także problemami z koncentracją i wzrokiem czy groźnymi zwyrodnieniami kręgosłupa. Obecnie wybór krzeseł ergonomicznych jest bardzo duży, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Wsparcie dla przedramion

Dobrej jakości krzesło ergonomiczne powinno zapewniać odpowiednie wsparcie dla przedramion. Idealnie w tym celu sprawdzają się podłokietniki, które skutecznie zmniejszają obciążenie barków i kręgosłupa. Ustawienie ich na właściwej wysokości zapewnia odpowiedni kąt między ramieniem i przedramieniem, co ma kluczowe znaczenie podczas wielogodzinnej pracy siedzącej. Krzesło z podłokietnikami powinno też pozwalać na wyregulowanie wysokości siedziska. Stopy muszą swobodnie i pewnie opierać się o podłogę, a uda pozostawać w ułożeniu równoległym do podłoża lub tworzyć z nim lekko otwarty kąt.

Głębokość siedziska

krzesło z podłokietnikam

Na komfort siedzenia w dużym stopniu wpływa także odpowiednia głębokość siedziska, w które wyposażone jest krzesło z podłokietnikami. Minimalnie powinna ona wynosić więcej, niż długość podudzia użytkownika. Wiele nowoczesnych modeli pozwala na regulację głębokości siedziska, dlatego znalezienie krzesła posiadającego taką funkcję nie powinno stanowić większego problemu. Warto pamiętać, że siedzisko musi być także wygodne. Niektórzy preferują siedzenie na bardzo miękkim podłożu, a inni na twardszym. Kwestię tę warto więc dopasować do własnych upodobań, pamiętając oczywiście o innych istotnych parametrach krzesła.

Wysokość oparcia

Do ważnych cech krzeseł ergonomicznych należy możliwość regulacji wysokości oparcia, ze szczególnym wskazaniem na odpowiednie dopasowanie podparcia lędźwiowej części kręgosłupa. Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na to, aby wysokość zapewniała solidne podparcie przynajmniej łopatkom. Najlepsze jakościowo krzesła z podłokietnikiem posiadają profil oparcia gwarantujący solidne zabezpieczanie całej powierzchni pleców. Niektóre wyposażane są też w specjalny mechanizm, z pomocą którego regulować można wysokość podpórki lędźwiowej.