Jak urządzić salon w nowoczesnym stylu?

salon w nowoczesnym stylu

W chwili obecnej coraz większa rzesza osób decyduje się na urządzanie mieszkania czy domu w stylu nowoczesnym. Proste linie, jasne kolory i minimalizm to cechy charakterystyczne obecnych lokali mieszkalnych. Dokładnie tak prezentują się nowoczesne komody i witryny do salonu, które są nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wytrzymałość ponad wszystko

Nowoczesne witryny do salonu to meble, które mają być nie tylko estetyczne, ale również – a może przede wszystkim – wytrzymałe. Ich zadaniem w większości domów jest utrzymywanie większej bądź mniejszej ilości książek. W związku z tym powinny one być wykonane z materiałów, które pozwolą utrzymać nacisk kilkudziesięciu egzemplarzy książek o różnym ciężarze.

Jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci, trzeba liczyć się z tym, że przez pewien okres ich życia konieczne będzie usunięcie książek z zasięgu ciekawskich rączek. Jeżeli jednak taka możliwość z różnych względów nie wchodzi w grę – niezbędne może okazać się przykręcenie witryny do ściany. Dobrym wyborem będą także modele z przeszklonymi lub jednolitymi drzwiami, które – dzięki dziecięcym blokadom – można odpowiednio zabezpieczyć, tym samym chroniąc maluchy przed urazami, a książki lub inne cenne przedmioty – przed zniszczeniami.

Spójne pod względem kolorystyki i stylu

Nowoczesne komody do salonu i inne elementy wyposażenia tego pomieszczenia występują w wielu wariantach jeśli chodzi o kolory oraz wykończenie. O ile w obydwu tych względach można pozwolić sobie na dużą dowolność i dopasowanie ich do własnego gustu – to warto zadbać, by były one spójne. Producenci zazwyczaj dają taką możliwość poprzez tworzenie całych zestawów mebli. Są one wykonane w jednym stylu i można z ich pomocą stworzyć naprawdę estetyczne wnętrze, odpowiadające gustowi domowników.

Jeśli chodzi o wersję kolorystyczną mebli – co prawda można w tym zakresie postawić na dużą dowolność, jednak w granicach rozsądku. Fani ciemnych mebli powinni wziąć pod uwagę między innymi stopień oświetlenia wnętrza, w którym będą się one znajdować. W okresie zimowym, kiedy słońca jest niewiele – może okazać się, że wnętrze jest bardzo ciemne.

Funkcjonalne – czyli jakie?

W kwestii wyposażenia salonu często mówi się o funkcjonalności. W skrócie – chodzi o to, by dawały one możliwość schowania tego, co ma być niewidoczne dla oka osób postronnych i wyeksponowania tego, co inni mogą oglądać. Nowoczesne komody i witryny do salonu często oferują elementy przeszklone i zasłonięte z użyciem pełnych drzwiczek – co daje właśnie możliwość posortowania przedmiotów. Warto również dobrać je odpowiednio do posiadanych przedmiotów – przykładowo, w domu, gdzie książek jest niewiele, nie potrzeba wielkiej witryny na nie.