Jak stworzyć świąteczną dekorację okien?

świąteczna dekoracja okien

Świąteczne dekoracje kojarzą się przede wszystkim z przystrajaniem choinki, najczęściej w towarzystwie całej rodziny oraz przy dźwiękach ulubionych kolęd. Bożonarodzeniowe drzewko nie jest jednak jedyną ozdobą, o której trzeba pamiętać przy okazji przygotowań do Świąt. Warto bowiem zadbać o odpowiednie udekorowanie całego mieszkania – począwszy od wigilijnego stołu, szafek, półek czy ścian, a skończywszy na oknach.

Świąteczne ozdoby okienne

Dekorowanie okien na Boże Narodzenie zawsze sprawia wiele radości. Warto jednak dokładnie zaplanować cały wystrój, aby dobrze komponował się on ze stylem mieszkania. W skandynawskiej aranżacji dominuje prostota, dlatego wykorzystane ozdoby okienne powinny być proste i wykonane ręcznie. W przypadku okien w pomieszczeniu urządzonym klasycznie warto postawić na dekoracje o klasycznej kolorystyce, skąpane w złocie i czerwieni. W pełnym przepychu stylu glamour sprawdzą się natomiast ozdoby eleganckie i wykwintne, które zachwycą wszystkich gości.

świąteczna dekoracja okien

Rodzaje dekoracji okiennych

Świąteczna dekoracja okien powinna wprowadzać do pomieszczenia ciepły nastrój i przytulność, dlatego warto zadbać o jej odpowiednie zestawienie z wystrojem całego wnętrza. Najpiękniej prezentują się ozdoby wiszące do samego parapetu okna, np. kaskadowo spływające po szybach światełka. Między nimi można porozwieszać różne delikatne dekoracje, np. ptaszki z piórek, szydełkowane z cienkiej koronki aniołki czy gwiazdki ze złotka. Nie wolno zapomnieć także o szklanych bombkach i figurkach, dodatkowo oszronionych sztucznym śniegiem lub brokatem. Po zawieszeniu w oknie, przy zapalonych światełkach i latarenkach wypełnią całe pomieszczenie wspaniałym blaskiem.

Kolorystyka ozdób

Do kolorów najczęściej kojarzonych ze Bożym Narodzeniem należy złoto, które posiada w sobie ogromną szlachetność. Jeżeli jednak taka stylistyka wyda się zbyt strojna, można przełamać ją skromniejszymi i delikatniejszymi odcieniami. W złoto-białej, świątecznej dekoracji okien nie może zabraknąć przede wszystkim stroika, którym warto ozdobić parapet. Innym intrygującym kolorem jest czerwień, która wprowadza do wnętrz przytulność. Okienne ozdoby świąteczne o tej barwie mogą być bardzo proste, a przy tym pełne uroku. Na parapecie rozłożyć można niewielki obrusik w świąteczne motywy, a także mniejsze serwetki z bożonarodzeniowymi deseniami.